Ako sa efektívne naučiť slovíčka z cudzieho jazyka
V tomto článku Vám predstavíme pár užitočných tipov, ktoré Vám pomôžu pri učení sa slovíčok z cudzieho jazyka. Všetko ale záleží od Vášho úsilia. Ešte stále žiaľ nevynašli ten povestný lievik, ktorý by nám dostal tie slovíčka do hlavy. Potom by sme ale nemali taký dobrý pocit, že sme si niečo poctivo vydreli. Tááákže, poďme sa do toho pustiť sami. 🙂
Všetko si zapisovať
Každé nové slovíčko je dôležité si zapísať. Nespoliehajte sa nikdy na ,,to si nemusím písať, to si určite zapamätám.“ Všetko si píšte, aj päťkrát. Nevadí, že ste si to už niekedy písali. Písaním sa Vám to lepšie uloží do pamäte.
Vyberte si pekný zošit
Dôležité je aj to, kam si slovíčka zapisujete. Dajte si záležať pri výbere zošita. Môže to byť veľký zošit alebo klasický A4, či malý slovníček. Najlepšie je, aby mal zošiť tvrdý obal – nespraví sa z toho tak ľahko tzv. šalátové vydanie.
Kúpte si zošit s nejakým motívom, ktorý sa Vám páči – napríklad so zvieratkami, sexy babami alebo športovcami. Aby sa Vám hlavne na to dobre pozeralo a vždy ste sa potešili, keď ho chytíte do rúk (čo bude často :-)).
Zapisujte si veci tematicky
Skúste si zapisovať slovíčka podľa nejakých tematických celkov. Zoskupte si slovíčka, ktoré sa týkajú napríklad zamestnania, bývania, reštaurácie. Ak slovíčka nemáte z nejakej konkrétnej témy, skúste si ich zatriediť podľa toho, aký sú slovný druh – dajte si spolu slovesá, spolu prídavné mená.
Tiež to pomáha, keď si ich tak zoradíte. Ak čítate nejakú knihu alebo pozeráte film a zaznamenáte cudzie slovíčko, spravte si kategóriu slovíčok z danej knihy alebo filmu. Keď si ich neskôr budete prechádzať, vybaví sa Vám, o čom ste čítali, resp. pozerali a slovíčka si ľahšie zapamätáte.
Nie len slovíčka, ale aj frázy a celé vety
Zapisujte si k slovíčku aj vetu, v ktorej bolo použité, resp. frázu. Niektoré slová znamenajú niečo iné samostatné, ako keď sú v nejakom spojení.
V angličtine znamená napr. heavy prídavné meno ťažký, ale keď je to v spojení s dažďom, tak znamená hustý – heavy rain = hustý dážď. Je preto dobré, zapísať si slovíčko samostatné a aj v danom spojení alebo fráze.
K jednému slovíčku aj všetko ostatné
Ak chcete svoju slovnú zásobu rozšíriť, zapíšte si k slovíčku aj jeho opak, napríklad k prídavnému meno tmavý si vyhľadajte svetlý a pod. K slovesám si zapíšte synonymá – slová s podobným významom.
Tak sa Vaša slovná zásoba rýchlejšie rozšíri a nebudete používať stále len to jedno slovíčko, ale môžete ho aj zameniť a význam ostane rovnaký.
Všade samé slovíčka
Obklopte sa slovíčkami. Zapíšte si slovíčka na nalepovacie papieriky a umiestnite ich tam, kam sa cez deň často pozeráte, napr. na zrkadlo, na chladničku, na mikrovlnku, na dvere v záchode.
Už len pri čakaní na jedlo v mikrovlnke si môžete zopakovať pár slovíčok, alebo pri čistení zubov. Papieriky pravidelne po týždni meňte. Dajte si cieľ, že slovíčka na papierikoch sa za týždeň naučíte, lebo ich potom budete musieť zmeniť.
Drilovanie slovíčok
Papieriky ale nevyhadzujte. Zídu sa Vám pri ďalšej metóde. Určite zo školy poznáte drilovanie slovíčok. Žiaľ, táto metóda je veľmi účinná, len vyžaduje pravidelnosť a sústredenosť.
Môžete poprosiť kamaráta alebo člena rodiny, aby Vás pri tom skúšal a môžete z toho spraviť zábavnú aktivitu (ak sa pri tom nepohádate 🙂 ). Ak sa učíte sami, slovíčka na kartičkách a papierikoch si môžete zakryť a hádať ich význam. Na druhú stranu si môžete napísať preklad. Drilovanie slovíčok s kartičkami pravidelne opakujte. Ako všetko!
Napočúvanie slovíčok
Dôležité je, aby ste mali slovíčka aj napočúvané. Je viacero CD a MP3 so slovíčkami, ktoré si môžete pustiť v aute, v autobuse, v čakárni alebo keď sa venujete nejakej aktivite – upratovanie, cvičenie, atď.
Slovíčka si môžete aj sami nahrať a potom si ich tiež púšťať. Ak Vám vadí počuť svoj hlas, poproste kamaráta / kamarátku s príjemným hlasom.
Vyskúšajte aplikácie
Skúste rôzne aplikácie, ktoré ponúkajú rôzne cvičenia, nahrávky, videa. Je ich naozaj veľmi veľa a môžete si vybrať takú, ktorá Vám bude najviac sympatická.
Existujú aj také, kde si nastavíte denný limit slovíčok, ktoré sa chcete naučiť, resp. čas, ktorý chcete venovať učeniu a aplikácia Vám pripomenie, že ste sa dnes ešte neučili.
Opakovááááááť!
A na záver najúčinnejšia rada: OPAKOVAŤ!
Bohužiaľ, bez toho sa slovíčka budete učiť stále odznova. Je to aj z biologického hľadiska potvrdené, že naša pamäť potrebuje pravidelne ,,refreshovať“, aby sa nám informácie zapisovali do našej dlhodobej pamäte. Od doby učenia po ďalšie učenie nemajte pauzu viac ako týždeň. Potom sa uložené informácie začnú vytrácať.